Jdi na obsah Jdi na menu
 


Anglický plnokrevník

22. 8. 2007
Anglický plnokrevník

Anglický plnokrevník je nejrychlejší a nejcennější ze všech plemen světa. Vzniklo kolem něj celé dostihové a chovatelské dvětí. On sám je výsledkem křížení dovezených arabských hřebců s domácími ,,závodními" koňmi, které probíhalov sedmnáctém a osmnáctém století v Anglii.

Výška: Průměrná výška plnokrevníka se pohybuje kolem 16 až 16,2 pěstí (162,5 až 164,5 cm), ale často jsou koně vyšší i menší.

Hlava: Hlava plnokrevníka je ušlechtilá, suchá a velmi jemná. Pod tenkou kůží jsou zřetelně vidět cévy. Profil je na rozdíl od araba rovný. Tváře nesmí být masité a čelisti hrubé. Uši jsou trochu delší a velmi pohyblivé.

Časté dospívání: Moderní plnokrevník dospívá brzy a ve dvou letech koně již startují na dostizích. Tato praxe je zhoubná a mnoho mladých koní nevydrží napětí, jemuž jsou vystaveni. Ovšem ekonomické zřetele jsou v tomto případě hlavní.

Chod: Plnokrevník má chod dlouhý, nízký a úsporný. Zadní nohy je od kyčle po skočný kloub dosti dlouhá, aby při trysku mohl kůň vyvinot co největší odrazovou sílu.

Temperament: Plnokrevník je fyzicky i psychicky velmi odolný a neobyčejně odvážný, bojovnější než jiní koně. Není divu, že je velmi  napjatý, nervózní  a senzitivní, a tedy náročný na zacházení.

Obrazek

Obrazek


Obrazek


Obrazek


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář