Jdi na obsah Jdi na menu
 


Berberský kůň

7. 7. 2007
Berberský kůň

V pořadí zakladatelů plemen koní je berber druhý, hned za arabem. Stejně jako arab je to pouštní kůň , ale liší se vzhledem i povahou. Pochází z Maroka v severní Africe. Existují teorie, že berber vznikl z koní, kteří se sem uchýlili před dobou ledovou, avšak i v dobách ledovýchžili koně ve Španělsku, a dokonce i u nás.

Výška: Berber měří mezi 14,2 a 15,2 pěstí ( 144,2 až 154,5 cm )

Marocká slavnost: Maročtí jezdci, potomci Berberů, kteří se zůčastnili islámské expanze, předvádějí svou jezdeckou obratnost v divoké, střelbou z pušek provázené jízdě, typické pro severoafrické slavnosti.

Spahijská jízda: Lehký, postavou neokázalý a nepříliš souladný, ale vybavený neobyčejnou přirozenou silou, slouží berber proslulé francouzské spahijské jízdě. Spahiové jezdili výhradně na hřebcích.

Dar královně Viktorii: Rytina z illustrated London News z dubna 1850 ukazuje několik koní, které marocký sultán daroval královně Viktorii.

Severoafričtí válečníci: Po staletí berber nosil divoké severoafrické jezdce, kteří se probili do Španělska a byli zahnání až Karlem Martelem a jeho franckými rytíři od Poitier 732.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář