Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vznik a vývoj koní

30. 8. 2007
Vznik a vývoj koní

Původ předků dnešních koí lze stopovat až do doby před šedesáti milióny lety. V roce 1867 objevili polentologové na jihozápadě USA ve vrstvách ze starších třetihor skoro úplnou kostru zvířete, které bylo uznáno za nejstaršího koně. Vědci ho nazvali Eohippus (Eos je jitřenka, hippos kůň), tedy kůň z úsvitu věků a našli i souvislý řetěz jeho následníků až k vrcholu, jímž je náš domácí kůň.

Vývojová řada:

Eohippus
  • měl velikost lišky, na předních i zadních končetinách měl 5 prstů a žil převážně v lesním a bažinatém prostoru.

Obrazek


Orohippus
  • jeho tělo bylo již štíhlejší, na předních končetinách měl 4 a na zadních 3 prsty. Odhaduje se, že nejstarší prakůň vážil průměrně 5,5 kg a v kohoutku byl vysoký 36 cm. Oči ani zuby nepřipomínaly dnešního koně.

Obrazek


Mesohippus
  • byl již větší, měl delší nohy a chrup vhodný ke žvýkání rozmanitější, ale stále ještě měkké potravy. Na všech nohách měl po 3 prstech.

Obrazek


Pliohippus
  • už stál na jednom kopytě a žil asi před pěti milióny lety.

Obrazek


Hipparion
  • dochází k nárustu výšky do 120 - 140 cm, změnám chrupu, tvaru lebky a prodlužování končetin.

Vývojovou řadu uzavírá vlastní rod Equus.Vznikl v Ameice asi před třemi nebo dvěma milióny let, tedy dříve než člověk.

Na počátku lidských dějin žily dva typy divokých koní. Ty se přizpůsobily měnícímu se životnímu prostředí a na konec se staly základem všech plemen domácího koně. Prvním typem byl asijský kůň Převalského - KERTAK.

Kertak
  • dodnes žije ve stepích Dálného Východu Střední Asie a v zoologických zahradách. Jeho kohoutková výška je 130 - 140 cm, má mohutnou hlavu, stojatou hřívu, nemá kštici, ale má úhoří pruh a krátké silné končetiny.
Tarpan
  • žil v oblasti Kaspického a Černého moře. V 80. letech minulého století byl vyhuben. Jeho kohoutková výška byla 135 - 145 cm, byl výše nasazený krk. Barva byla plavá, měl úhoří pruh a na končetinách černé kroužkování.


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář